RAKOWIECKA 21 – NEOGOTYCKI GMACH SIEROCIŃCA

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy1

Czterokondygnacyjny neogotycki gmach powstał w latach 1899-1901 według projektu Władysława Kozłowskiego. Od początku swojego istnienia jest związany  działaniami na rzecz  edukacji i opieki nad dziećmi.  Przed wojną mieścił się tu sierociniec Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności – jednej  z pierwszych organizacji filantropijnych w Polsce czasów zaborów.

W późniejszych latach   gmach był siedzibą męskiego gimnazjum, przekształconego następnie w IX klasową szkołę podstawową.  

W latach powojennych budynek należał do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Następnie ponownie miał tu siedzibę Dom Dziecka oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Dziś ten neogotycki zabytek należy do Państwowych Szkół Muzycznych, ale nie jest w codziennym użyciu (jedynie  wewnątrz budynku jest stróżówka, zaś na na terenie urządzono parking dla pracowników pobliskiego urzędu).

Budynek  od wielu lat nie był remontowany, stanowi więc atrakcyjne tło dla filmowców – można go zobaczyć w niejednym polskim filmie czy serialu (np. Czas honoru)
W przyszłości gmach ma zostać zaadaptowany na cele edukacyjne. Przewidziany jest nie tylko remont  istniejącego budynku, ale i powstanie nowych zabudowań.

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy17 (2)

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy2

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy18 (2)

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy3

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy4 (2)

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy17

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy19

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy5

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy8

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy9

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy7

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy11

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy12

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy13

kaja_diks_rakowiecka21_fotografia_warszawy14

10 comments

  1. Budynek na Rakowieckiej to piękny zabytek szkoda ze stoi i niszczeje to piękny zabytek który można wykorzystać na kulturę gdzie można by przyjść na jakieś koncerty występy warsztaty zrobione w starym stylu pasujące do budynku lub coś w rodzaju zajazdu pięknej restauracji
    Mokotów nie ma żadnych inwestycji nic się nie dzieje sklepy umierają jedynie same banki carfury … czemu Ratusz nic nie robi na Mokotowie…. sklepy i mieszkania kwaterunkowe mają tak wysokie czynsze że nie wiele osób wytrzymuje to.proszę zerknąć na Ursynów masa sklepów kafejek tam widać że ludzie zyją lub Saska Kępa ….

    1. To prawda , że miejsce ma swój specyficzny klimat. Choć przyznaję, że sama mam nadzieję zajrzeć do wnętrza budynku.

    2. W środku cudów nie bylo, a sierociniec hmm taki jak klimat na zewnątrz wspomnień miłych brak cos w tym twoim odczuwaniu jest :)

  2. spędziłam tam kilka lat. przykro patrzeć jak niszczeje… wnętrza są normalne bez cudów, ale przestrzeni ogrom. największe wrażenie robią schody. szerokie, łagodne… dawno to było, ale pamiętam. oprócz budynku jest jeszcze sporo terenu przynależącego. czy miłych wspomnień brak? z punktu widzenia wychowanki i tak i nie.

  3. Bardzo szkoda, że nigdzie nie znalazłam wzmianki o tym, że przez jakiś czs, w latach 1950 było tam przedszkole do którego miałam zaszczyt uczęszczać. Mam z tego okresu kilka zdjęć. Nie wiem co z nimi zrobić????

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s